Restauracja PAPU
Al. Niepodległości 132/136
02-554 Warszawa
Godziny otwarcia restauracji:
Poniedziałek - piątek 13:00 - 22:30
Sobota 12:00 - 22:30
Niedziela 12:00 - 21:00
Oprawę fotograficzną wykonał:
Daniel Miśko, www.danielmisko.pl
Polska kuchnia bardzo często kojarzy się z ciężkimi, tłustymi, mącznymi daniami z klusek i mięsa. Tymczasem nasze narodowe dania przeszły prawdziwą metamorfozę. Polska kuchnia stała się lżejsza, mniej kaloryczna, bardziej elegancka i wykwintna. Podbija nie tylko serca rodaków, lecz także zdobywa coraz większą sławę za granicą. Oto pięć powodów, dla których warto pokochać polską kuchnię.
Polska kuchnia to przede wszystkim dania, złożone z sezonowych, ogólnodostępnych składników. Pomysły na potrawy czerpiemy z natury - lasów i sadów. Właśnie z tego powodu w wielu potrawach kuchni polskiej odnajdziemy grzyby, zioła, jagody, maliny, śliwki czy inne dary natury. Nie stronimy także od dobrze przyrządzonej dziczyzny. Wszystko zależy jednak od pory roku.
Polska kuchnia to nie tylko bigos, zawiesiste zupy czy pierogi, choć z pewnością dania te są jej nieodłączną częścią. Magia polskiej kuchni polega na tym, że od wschodu do zachodu i od północy do południa kraju możemy zjeść setki różnych, niepowtarzalnych dań. I tak na północnym-wschodzie warto spróbować kiszki, babki ziemniaczanej, cepelinów czy sękacza. Wielkopolska słynie zaś z eintopfów (potraw jednogarnkowych) czy pyrów z gzikiem (ziemniaków w mundurkach z twarożkiem i ziołami). Różnorodność polskiej kuchni to zasługa naszej bogatej historii. Wpływy tradycji ruskich, galicyjskich i tatarskich są bardzo widoczne w menu przeciętnego Polaka.
Polska kuchnia często kojarzy się z tłustymi daniami z wieprzowiny. Choć mięso wciąż stanowi główny element tradycyjnych dań, coraz częściej sięgamy po dziczyznę, wieprzowinę czy ryby. Ta pozornie niewielka zmiana nadaje polskiej kuchni lekkości i nowoczesności. Na naszych stołach gości bowiem cielęcina, gęsina, kurczak, indyk, dorada czy łosoś. Polacy coraz chętniej odchodzą też od tradycyjnego smażenia oraz pieczenia mięs na rzecz grillowania lub duszenia.
Dobrze znane nam kluski z farszem to bliscy kuzyni chińskich pierogów, które według podań przywędrowały do Polski za sprawą Jacka Odrowąża. Polski duchowny zajadał się tym przysmakiem na ziemiach kijowskich i tak pokochał pierogi, że postanowił przywieźć je do Polski. Nasze prababcie i babcie podawały je z kaszą, mięsem czy serem, okraszone cebulką. Obecnie pierogi przybierają rozmaite formy i nadziewane są różnymi farszami. Wykwintne nadzienie w połączeniu z delikatnym ciastem może zachwycić nawet najbardziej wymagających koneserów polskiej kuchni. Również zasmażka nie jest już obowiązkowa. Zamiast tego do pierogów często podaje się różnorodne sosy.
Wódka to trunek, nieodzownie kojarzący się z Polską. Obecnie należy do jednych z najczęściej eksportowanych produktów narodowych. Doceniana na całym świecie za walory smakowe wódka to tylko jeden z wielu polskich alkoholi, po które warto sięgnąć. Często zapominamy bowiem o wszelkiego rodzaju nalewkach, które Polacy tworzą od pokoleń, opierając się na naturalnych produktach - darach sadów i lasów. Ponadto możemy także pochwalić się wyjątkowymi winami, docenianymi na całym świecie. Polska kuchnia przez lata przeszła wiele rewolucji. Od kotletów mielonych z pieczarek, przez smażoną mortadelę aż po wykwintne dania z najwyższej półki. Historia kraju odcisnęła piętno na naszych tradycjach. Różnorodność, sezonowość i naturalność składników - to największe zalety polskiej kuchni. Pragniesz poznać nowe oblicza narodowych dań? Zapraszamy do naszej Restauracji.